skip navigation

2021 MAPL Boys' Results

1 The Lawrenceville School       
2 The Hill School                    
3 Blair Academy       
4 The Hun School 
5 Peddie School             
 
2021 MAPL Champions- The Lawrenceville School

2021 MAPL Champions- The Lawrenceville School

2021 MAPL Champions- The Hill School

2021 MAPL Champions- The Hill School

2021 MAPL Girls' Results

1 The Hill School     
2 The Lawrenceville School            
3 Peddie School    
4 Blair Academy            
5 The Hun School

MID-ATLANTIC PREP LEAGUE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

May 19, 2021

hosted by The Peddie School 

ATHLETES OF THE MEET (ONE MALE, ONE FEMALE)
 
Track: 

Bob Fish, The Lawrenceville School
Sydney Floyd, The Hill School

Field:
Joshua Iyonsi, The Lawrenceville School
Susanna Soderman, The Hill School
 

GIRLS' ALL-MAPL (FIRST PLACE)

Sydney Floyd, The Hill School 100M Dash 12.68; 200M Dash 26.17
Laila Ritter, The Lawrenceville School 400M Dash 59.93
Kiera Duffy, The Lawrenceville School 800M Run 2:25.00
Jessica Wilm,  Blair Academy 1600M Run 5:36.96
Kiera Duffy, The Lawrenceville School 3200M Run 11:57.36
Alessia Codella, The Peddie School 100M Hurdles 16.86
Petra Langan, The Lawrenceville School 400M Hurdles 1:11.00
The Hill School 4x100M Relay 49.35 (Sydney Floyd, Sarah Kenvin, Kiki Lange, Susanna Soderman)
Blair Academy 4x400M Relay 4:13.79 (Petra Taylor, Jessica Wilm, Corrine Wilm, Nicole Patterson)
The Hill School 4x800M Relay 11:16.73 (Bella Basile, Courtney Bodolus, Lauren Yingling, Adele Harris)
Mya Ademilola, The Peddie School High Jump 5-02.00
Amelie Wickham, The Lawrenceville School Pole Vault 10-06.00
Susanna Soderman, The Hill School Long Jump 17-03.00
Susanna Soderman, The Hill School Triple Jump 36-06.00
Kiki Lange, The Hill School Shot Put 28-03.00
Kate McCaw, The  Hill School Discus Throw 81-09
Courtney Bodolus, The Hill School Javelin Throw 92-10
 

BOYS' ALL-MAPL (FIRST PLACE)

Bob Fish, The Lawrenceville School 100M Dash 11.13
Manoc Joa-Griffith, The Lawrenceville School 200M Dash 22.54
Manoc Joa-Griffith, The Lawrenceville School 400M Dash 50.47
Thomas Atkinson, The Lawrenceville 800M Run 1:56.98
James Olson, The Hill School 1600M Run 4:32.65
James Olson , The Hill School 3200M Run 10:15.34
Aiden Tam, The Peddie School 110M Hurdles 16.38
Louis Gimbert, The Hill School 400M Hurdles 1:02.41
The Lawrenceville School 4x100M Relay 44.66 (Bob Fish, Daniel Cummings, Jay Swindell, Brandon Kim)
The Lawrenceville School 4x400M Relay 3:36.31 (Manoc Joa-Griffith, Daniel Cummings, Stanley Hir, Thomas Atkinson)
The Lawrenceville School 4x800M Relay 8:52.86 (Yan Tsenter, Gage Urbach, Stanley Hir, Bryan Fan)
Cole Shannon, The Lawrenceville School High Jump 6-02.00
Ben Polaski, The Lawrenceville School Pole Vault 13-00.00
Bob Fish, The Lawrenceville School Long Jump 22-00.50
Etka Ayhan, Blair Academy Triple Jump 42-05.25
Joshua Iyonsi, The Lawrenceville School Shot Put 55-00.00
Kai Ho, The Hill School Discus Throw 124-03
Aidan Kilfeather, The Lawrenceville School Javelin Throw 126-09

League Flikr


MAPL Flikr

MID-Atlantic Prep League

Phone: 609-921-7600

 

MAPL Webmaster: Jamie L. McKee

Instagram


MAPL Instagram